شونصد خان

برگزیده های زانست

  شونصد خان

  چاپفرستادن به ایمیل

   

  کُرددانش؛ مسئله ازدواج مسئله ای جالب و مضحک شده است این روزها...دور و برت را که نگاهی بیندازی میبینی معنایش هم عوض شده...ازدواج یعنی چقدر داری هزینه کنی....؟؟؟؟؟!!!(هم برای دختران هم برای پسران..).در واقع ازدواج شده نوعی معامله ی کالا به کالا...

  "دانشجونیوز"  نوشت: مسئله ازدواج مسئله ای جالب و مضحک شده است این روزها...دور و برت را که نگاهی بیندازی میبینی معنایش هم عوض شده...ازدواج یعنی چقدر داری هزینه کنی....؟؟؟؟؟!!!(هم برای دختران هم برای پسران..).در واقع ازدواج شده نوعی معامله ی کالا به کالا....(دختر جهیزیه رو می گیره و پسر سرویس طلا، ماشین، خونه، مراسم آنچنانی عروسی و هرچیز دیگر که کرمش باشد..!! (البته خوب بندگان خدا کاری بس ارزنده و در خور توجه و تقدیر انجام می دهند و آن زنده نگه داشتن فرهنگ انسان های نخستین یا کمی بعد ازنخستین -که همان فرهنگ غنی کالا به کالاست-)

  اگربخواهیم کمی دقیق شویم مراسم باشکوهی هم برای این امر مقدس معامله کالا به کالا صورت می پذیرد که از آن به عنوان مراسم بده بسون یاد میشود (که به نظر می رسد در زمان های گذشته به مراسم خواستگاری یا بله برون معروف بوده است.)

  شرح جلسه بده بسون:

  جلسه بسیار جلسه حساس و دقیقی است. (به سان جلسات بسیار حساس مذاکرات هسته ای، طرفین و هیئات همراه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و شامل عمه، خاله، عمو، دایی، مامان بزرگ، بابابزرگ، اقدس خانوم، همسایه کوچه بالایی و... می شوند!).به علت حساسیت موضوع همه باید سراپا گوش باشند که نکته ای از قلم نیافتد و خدای ناکرده جناب خواستگار مثلا  به جای هفته ای دو بار، هفته ای یک بار ماشین را به ماشین شویی (نمیخواهم کلمه استغفراللهی carwashرا استفاده کنم..) نبرد که دخترشان از گردوخاک تلمبار شده ناشی از این موضوع، بیماری صعب العلاج  یا لاعلاجی بگیرد و جان به جان آفرین تسلیم کند..!

   

  اجازه بدهید نیم نگاهی داشته باشیم به سوالات جلسه بده بسون، به ترتیب اهمیت..

  1- جناب داماد پولدار هستند آیا؟

  2- آقای داماد خونه دارند؟

  3- آقای داماد بنا دارند مراسم عروسی را در کدام هتل یا تالار شهر برگزار کنند؟

  4- آقای داماد مدیر جایی نیستن؟یا آقای داماد کار شیکی دارند؟

  5- شیر بها را لیتری چند حساب می کنید؟(مزنه ی قیمت روز شیربها را هم  منسوبین محترم عروس خانوم  در بازارهای جهانی در دست داشته باشند که خدای ناکرده سرشان کلاه نرود..)

  6- بنای مهریه را بر تعداد سلول های عروس خانوم و خانواده و منسوبین محترمشان میگذارید یا به تار موی این بزرگواران..؟؟؟! (که البته اگر در این مرحله جناب داماد گزینه یک را انتخاب نماید نشان از دست و دلبازی ایشان است و امتیازی بزرگ برای ایشان منظور می شود. چون در گزینه دو موضوعی نگران کننده برای خانواده عروس خانوم وجود دارد و آن این که تعدادی از منسوبین دور ممکن است به کم مویی یا خدای ناکرده کچلی مبتلا باشند و در این میان حقی از دخترشان پایمال شود..)

  7- آقای داماد ماشین دارند؟ چه ماشینی؟

  8- آقای داماد خواهر دارند؟ (برای بررسی کردن تعداد خطیر خواهران شوهر.)

  9- پدر و مادر آقای داماد قرار است تا شعاع چند کیلومتری خانه ایشان سکونت داشته باشند؟

  10- سرویس طلای عروس خانم چند میلیونی است؟

  11- آقای داماد سربازی رفته اند؟خریده اند؟خورده اند؟برده اند؟

  و.....!!!!

  و به همین صورت از درجه اهمیت سوالات کاسته میشود تا اینکه به سن آقای داماد، تحصیلات این بزرگوار، سلامت جسمانی و درجه عقل وشعور ایشان و سایر مواردی که البته پاسخ آنها اهمیت زیادی نداشته و بیشتر جنبه حفظ ظاهر دارند می رسند.(به طوری که اگرپاسخ  شونصد سوال کلیدی اول شامل خانه و ماشین و مهریه و..مناسب بود، آقای شاه داماد همچون تیمور لنگ هم می لنگیدند یا عمر نوح هم داشتند، پاسخ مثبت بود...!

  خوب در این مرحله جناب داماد و خانواده محترم ایشان  گزینه های خودرا در طبق اخلاص گذاشته و وارد مرحله راستی آزمایی از خانواده عروس می شوند.

   

  راستی آزمایی سنجی:

  یک عدد خواهر داماد و یا اگر نبود مادر ایشان باید در عملیاتی نامحسوس رنگ پوست و عملی بودن یا نبودن دماغ عروس خانوم را بررسی کنند، تا درصد خلوص عروس سنجیده شود.

  قد عروس خانوم از حد خاصی کمتر یا بیشتر نباشد.(خوب آخر بندگان خدا آبرو دارند ونمیتوانند از کنار این مسئله مهم به آسانی رد شوند..)بنابراین یک عدد متر و یک دستگاه ترازو برای این جلسه کاملا ضروری به نظر می رسد.

  چون دستپخت عروس خانوم اهمیت والایی دارد، خانواده داماد می توانند یکی دو روز کنگر خورده لنگر عزیز را بیندازند تا بتوانند صحت و سقم هنرهای در حال ریزش از انگشتان قلمی عروس خانوم را بررسی نمایند.

  - مرحله ی اصلی که در آن خانواده داماد می توانند مطمئن شوند که عروس تقلبی نبوده و به آنها قالب نشده، مرحله بررسی مهریه است.(که در این مرحله هم داشتن یک ذره بین مناسب و تا حدی ضروری به نظر می رسد.(دقت داشته باشید اینجا مرحله ای است که خانواده آقای داماد تلافی تمامی سوالات و بررسی های خانواده عروس در مرحله اول را باید در بیاورند و از شیر مرغ تا جان آدمی زاد را مطالبه گری نمایند؛ از ادویه جات و سنجاق قفلی و نخ و سوزن و شعله پخش کن و چسب زخم و جغجغه ی نوه آینده شان گرفته تا...)

  و این گونه بعد از پیمودن هفت خوان که نه، سی چهل خوان رستم، درصد خلوص-درصد خلوص مالی-این لیلی و مجنون تایید شده و خانواده ها تازه متوجه عمق تفاهم هایشان می شوند و این ازدواج میمون و مبارک صورت میپذیرد.

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 52 کليک ها ايجاد شده در سه شنبه, 19 خرداد 1394 ساعت 11:31 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5154

  آخرین اخبار سنندج