مسئولین دانشگاه کیفیت را فدای کمیت نکنند

برگزیده های زانست

  مسئولین دانشگاه کیفیت را فدای کمیت نکنند

  چاپفرستادن به ایمیل

   

  معاون آموزشی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری گفت: مسئولین دانشگاه به کنترل کمی و اعتبار کیفی توجه ویژه داشته باشید و تحت هیچ شرایطی و به هیچ قیمتی کیفیت را فدای کمیت نکنید ولو اینکه در فشار مالی باشید.

   

  معاون اموزشی وزارت علوم در کردستان

  به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ دكتر مجتبي شريعتي  معاون آموزشی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری در جلسه ای که امروز ظهر با روسای دانشکده های دانشگاه کردستان داشت اظهار کرد: ما در کشور 4 زیر نظام داریم از جمله دانشگاه آزاد, دانشگاه های غیر دولتی و دولتی و دانشگاه های ماموریت گرا که هر کدام از آنها سهمی از جمعیت دانشجویی کشور را به خود اختصاص داده اند.

   

  وی به سهم اندک دانشگاه های دولتی از جمعیت دانشجویی کشور اشاره کرد و افزود: سهم دانشگاه های دولتی از مجموع جمعیت 4 میلیون و 600 هزار دانشجویی حدود 13 الی 14 درصد است و بقیه دانشجویان در دانشگاه های غیر دولتی و یا دولتی پولی مشغول تحصیل هستند.

   

  شریعتی تصریح کرد:  هر چند درصد کمی از جمعیت دانشجویی کشوردر دانشگاه های دولتی مشغول تحصیل هستند اما سهم و اعتبار کیفی فارغ التحصیلان کشور عمدتا روی دوش همین درصد کم مراکز دولتی است.

   

  وی تعداد واحدهای دانشگاهی در کل کشور را 2600 واحد دانشگاهی عنوان کرد و گفت: سهم دانشگاه های دولتی از این تعداد نیز کم و حدود 143 دانشگاه است اما هم کیفیت و هم انتظارات از مراکز دولتی بیشتر از سایر مراکز است و دانشگاه های دولتی نقش اثرگذارتری در آموزش عالی کشور و حتی ارکان نظام دارند.

   

  شریعتی معضلات امروز آموزش عالی کشور را نتیجه عدم نظارت درست و اصولی عنوان کرد و تاکید کرد: نظام آموزش عالی بدون نظارت مثل شهر بدون پلیس است و نظارت ضامن اجرای مقررات, کنترل کمی و ارتقا کیفی است.

   

  معاون آموزشی وزارت علوم, ماموریت گرا نبودن را یکی از معضلات حوزه دانشگاهی دانست و گفت: همه دانشگاه های ما می خواهند همه رشته ها را ایجاد کنند و در همه زمینه ها حضور پیدا کنند که این دیدگاه اصلا قابل قبول نیست.

   

  شریعتی افزود: در فراخوان جذب هیئت علمی سال گذشته نزدیک 30 هزار نفر متقاضی داشتیم که ثبت نام کردند که از این تعداد  70درصد داری مدرک دکتری بودند یعنی چیزی حدود 20 هزار نفر درحالی که ظرفیت دانشگاه های ما در خوشبینانه ترین حالت برای جذب هیئت علمی حدود 5 هزار نفر است و این نشان میدهند که جهت گیری ما در برنامه ریزی آموزشی اشکال دارد و باید افق بلند مدتی را در برنامه ریزی های خود در نظر بگیریم.

   

  وی ادامه داد: آموزش عالی در استان های محروم محجور واقع شده است و امروز سیاست خاصی را دنبال می کنیم که مسائل آموزش عالی در استان های محروم را با یک نگاه ویژه پیگیری کنیم.

   

  وی از مسئولین دانشگاه کردستان تقاضا کرد که به کنترل کمی و اعتبار کیفی توجه ویژه داشته باشند و تحت هیچ شرایطی به هیچ قیمتی کیفیت را فدای کمیت کنید ولو اینکه در فشار مالی باشید.

   

   شریعتی یادآور شد:  این سیاست درستی نیست که به دنبال جذب دانشجوی بیشتر برای کسب درآمد بیشتر باشید.

   

  وی از  ایجاد برخی رشته های بدون مجوز در دانشگاه ازاد انتقاد کرد و گفت: الان نزدیک 7 ماه است که با مسولین اانشگاه ازاد در حال گفتگو و تعامل هستیم و رشته محل هایی که در دانشگاه آزاد فاقد مجوز هستند را بررسی میکنیم که کدامیک شاخص های موردنظر وزارت علوم را دارد و تقریبا تا امروز 47 درصد رشته محل های فاقد مجوز دانشگاه آزاد بررسی و تایید شده و 53 درصد تایید نشده و برگشت داده شده است.

  شریعتی افزود: هر چند مدتی دانشگاه آزاد در حوزه توسعه رشته ها از کنترل خارج شده بود اما امروز و به صورت تدریجی جلوی آن گرفته شده است و 40 واحد از واحدهای علوم تحقیقات دانشگاه آزاد در کل کشور را برداشته ایم فقط علوم تحقیقات تهران مشغول فعالیت است.

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 159 کليک ها ايجاد شده در چهارشنبه, 28 مرداد 1394 ساعت 15:10 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5571

  آخرین اخبار سنندج