آشنایی با دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان

برگزیده های زانست

  آشنایی با دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان

  چاپفرستادن به ایمیل


  دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان در حال حاضر در دو رشته معماری و شهرسازی با 360 دانشجو  مشغول آموزش به دانشجویان است.
   

   


  به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ استان كردستان  دارای پیشینه تاریخی درخور توجه و فرهنگ بسیار پرباری است. تنوع قومی و فرهنگی، فرهنگ محلی و فولکلور پربار و رنگارنگ و محیطی زیبا و سرشار از رمز و راز خلقت، چشمه زلالی است که همواره در طول تاریخ سرچشمه هنر اصیل و ناب بوده است.

  کردستان در سرزمین پهناور ایران به فرزندان هنرمند فراوانی می بالد که از گذشته تاکنون در عرصه‌های فرهنگی و هنری همچون موسیقی، نقاشی، نگارگری، پیکرتراشی، تذهیب و معرق و مجسمه سازی و خط و معماری زیباترین آثار را آفریده‌اند. از این روست که کردستان و مرکز آن سنندج توان‌های بالفعل و بالقوه فراوانی برای راه اندازی مراکز هنری و به ویژه مراکز آموزشی داشته است.

  شاید سرآمد بودن کردستان در بسیاری از رشته های هنری و وجود استعدادهای فراوان در این حوزه, از مهمترین عوامل و دلایلی بود که مسئولان دانشگاه کردستان و وزارت علوم تحقیقات و فناوری را بر آن داشت تا با تاسیس دانشکده هنر و معماری, ترویج , توسعه و آموزش رشته های هنری را بصورت آکادمیک و علمی درآورد.


  کیومرث ایراندوست رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان در گفتگو با کُرددانش در مورد ضرورت راه اندازی دانشکده هنر در کردستان گفت: همانطور که میدانیم سرزمین پر رمز و راز کردستان براستی سرزمین هنر و فرهنگ است, اگرچه در ایران زمین هر جایی رنگ و بوی فرهنگی و هنری ویژه خود را دارد ولی کردستان سرچشمه پاکی از هنر و فرهنگ در ایران بوده است و با وجود سابقه شایان هنر, موسیقی, صنایع دستی, هنرهای تجسمی و معماری این دیار, این چشمداشت همیشه وجود داشته که دانشگاه کردستان دانشکده هنر را راه اندازی کند و بالاخره این دانشکده در سال 92 راه اندازی شد.


  به گفته وی رشته معماری یکی از رشته های قدیمی دانشگاه کردستان است که از سال 77 راه اندازی شده است و بسیاری از بهترین معماران استان در راه اندازی و پاگرفتن آن کوشش کرده اند, اکنون این رشته با برخورداری از هیات علمی کافی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یکی از گروه های موفق دانشگاه کردستان است.

  ایراندوست افزود: رشته شهرسازی دومین رشته این دانشکده است که از سال 85 راه اندازی شده و اکنون در دو مقطع کارشناسی و مهندسی شهرسازی و کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشجو می پذیرد.

  وی تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده را 10 نفراعلام کرد و گفت: 3 نفر بورسیه در حال اتمام تحصیل داریم و بیش از 30 نفر استاد پاره وقت هم با دانشکده همکاری می کنند.

  ایراندوست  تعداد دانشجویان این دانشکده را 360 نفر عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که با افزودن رشته های تازه در سال تحصیلی جدید این شمار افزایش یابد.

  وی با اشاره به راه اندازی رشته های جدید در اینده ای نزدیک گفت: تاسیس چند رشته از جمله گرافیک, صنایع دستی و موسیقی که در ارزیابی برنامه توسعه از اولویت برخوردار شده اند را در دستور کار داریم.


   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 160 کليک ها ايجاد شده در پنجشنبه, 11 تیر 1394 ساعت 08:19 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5315