تالیف محتوای کُتب درسی دانش آموزان به زبان کُردی در دست اقدام است

برگزیده های زانست

  تالیف محتوای کُتب درسی دانش آموزان به زبان کُردی در دست اقدام است

  چاپفرستادن به ایمیل

   

  کُرددانش؛ مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: مجوز تالیف محتوای کُتب درسی به زبان محلی (بومی) صادر شده است و این کُتب امسال یا سال آینده در مدارس تدریس می شوند.

  رشید قربانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در سنندج افزود: بر این اساس سه فصل کتاب ادبیات سه پایه متوسطه اول به زبان بومی و محلی اختصاص پیدا می کند و هم اکنون محتوای این کُتب در حال تهیه و تدوین است.
  وی با بیان اینکه برای تدریس این کُتب باید دبیران و معلمان از توانایی لازم برخوردار باشند گفت: در صورت آماده شدن محتوای این کُتب، تدریس ان از امسال آغاز می شود در غیر این صورت از سال آینده این مهم اجرایی خواهد شد.
  مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در ادامه به برنامه ها و فعالیت های انجام شده این نهاد در سطح استان در چند ماه اخیر اشاره کرد و افزود: تعریف 20 برنامه اولویت دار در این سازمان بر اساس نیازها، چالش ها و مشکلات موجود در استان از جمله اقدامات انجام شده است.
  وی اظهار کرد: یکی از چالش های موجود در استان مربوط به سواد اموزی بود که در وضعیت مطلوبی قرار نداشتیم و جزو استان های رده پایین بودیم که با برنامه ریزی های اساسی در این راستا اقدامات مناسبی را انجام داده ایم.
  به گفته وی براساس برنامه ریزی های انجام شده کردستان هم اکنون در رتبه چهارم قرار دارد و از نظر عملکرد نیز از رتبه شانزدهم به رتبه دهم رسیده ایم.
  قربانی یکی دیگر از چالش های موجود در استان را وضعیت نامطلوب موفقیت دانش آموزان در کنکور سراسری ذکر کرد و گفت: در این زمینه از سال 86 به بعد استان روند نزولی پیدا کرد و دلیل این امر نیز ظرفیت محدود دانشگاه های دولتی استان و بومی پذیری در استان های مختلف کشور است.
  وی اظهار کرد: برای رفع این مشکل برنامه ریزی کردیم که ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های مادر همانند دانشگاه کردستان و دانشگاه علوم پزشکی را کاهش و ظرفیت دوره های پذیرش در مقاطع بعد از دیپلم را افزایش دهیم.
  مدیرکل آموزش و پرورش کردستان اظهار کرد: بر این اساس حدود 610 نفر یعنی 30 درصد به ظرفیت این دو دانشگاه در سطح استان اضافه شد و با انجام این کار مهم بدون شک رتبه استان در زمینه موفقیت دانش آموزان در کنکور و کسب رتبه های برتر افزایش می یابد.
  وی با بیان اینکه در استان در زمینه انسداد مبادی بیسوادی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است گفت: همچنین در زمینه پوشش تحصیلی دوره متوسطه نیز با رشد هشت درصدی روبرو بوده ایم.
  قربانی همچنین با اشاره به کمبود تجهیزات هنرستان های فنی و حرفه ای استان اظهار کرد: امسال یک میلیارد تومان اعتبار برای توسعه فنی و حرفه ای در استان اختصاص داده شده است.
  وی به هوشمندسازی کلاس های درس در استان نیز اشاره کرد و افزود: از حدود 12 هزار کلاس درس در استان سه هزار کلاس تحت پوشش هوشمند سازی قرار گرفته و 350 کلاس دیگر در چند ماه آینده اضافه شده و تا پایان سال تعداد کلاس های هوشمندسازی شده به سه هزار و 700 کلاس افزایش می یابد.
  قربانی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: برای نخستین بار پس از سال ها و با پیگیری های انجام شده و کمک دولت، تیرماه سال جاری معلمان استان در پنج منطقه و شهرستان مرزی استان موفق به دریافت حق نوار مرزی شدند.
  وی همچنین به ثبت نام دانش آموزان استان در مدارس برای مهر سال جاری اشاره کرد و گفت: روند ثبت نام بخوبی در حال انجام است و تاکنون 92 درصد از دانش آموزان استان موفق به ثبت نام در مدارس شده اند.
  مدیرکل آموزش و پرورش کرددستان از اولیای دانش آموزان خواست برای ثبت نام فرزندان خود به موقع اقدام کنند تا امکان سازماندهی برای مدیران فراهم باشد.
  در ادامه این جلسه از خبرنگاران استان با اعطای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 132 کليک ها ايجاد شده در چهارشنبه, 28 مرداد 1394 ساعت 06:31 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5567

  آخرین اخبار سنندج