عملیات اجرایی احداث سرویس بهداشتی در آبیدر سنندج تعطیل شد

برگزیده های زانست

  عملیات اجرایی احداث سرویس بهداشتی در آبیدر سنندج تعطیل شد

  چاپفرستادن به ایمیل  کُرددانش؛  تنها بعد از گذشت ۲۴ ساعت از انتشار گزارش خبرگزاری مهر کردستان در خصوص ساخت و ساز در آبیدر، با دستور فرماندار شهرستان سنندج عملیات اجرایی احداث این سرویس بهداشتی متوقف شد.

  روز شنبه خبرگزاری مهر کردستان در گزارشی از احداث سرویس بهداشتی و وضوخانه در منطقه نمونه گردشگری آبیدر سنندج خبر داد که تنها بعد از گذشت ۲۴ ساعت از انتشار این گزارش و با دستور فرماندار سنندج عملیات اجرایی این پروژه متوقف شد.
  ابراهیم زارعی در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت ساخت و ساز سرویس بهداشتی در آبیدر سنندج از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: با هرگونه ساخت و سازی در آبیدر مخالف بوده وهستم.
  وی با بیان اینکه حفاظت از آبیدر سنندج نیازمند تعامل و مشارکت همه ادارات و سازمان های دولتی استان کردستان است، گفت: بارها گفته ام و بازهم تکرار می کنم که مخالف هرنوع ساخت وساز در کوه آبیدر هستم و به همین دلیل باید خاطیان در این بخش مورد برخورد جدی قرار گیرند.
  فرماندار شهرستان سنندج با بیان اینکه آبیدر سرمایه ای ملی است، عنوان کرد: طبق تاکیدات مقام معظم رهبری ساخت و ساز در اراضی ملی و پارک ها ممنوع است لذا مسئولان و دست اندرکاران همیشه باید در راستای عمل به منویات معظم له گام بردارند.
  وی اظهار داشت: در آبیدر هم سرویش بهداشتی و هم مسجد وجود دارد و اصلا لزومی به ساخت مجدد این بناها در این مکان طبیعی و گردشگری وجود ندارد.
  فرماندار شهرستان سنندج عنوان کرد: اداره کل میراث فرهنگی برای رفاه حال گردشگران در این منطقه می تواند اقدام به ساماندهی سرویس بهداشتی و مسجد موجود در آّبیدر کند نه اینکه مجدد تصمیم به احداث مکان های جدیدی کند.

  وی ادامه داد: کار ساخت وساز سرویس بهداشتی و وضوخانه در آبیدر را تعطیل کرده ایم و به هیچ وجه اجازه ساخت در این مکان ارزشمند که در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده است نداده ونخواهیم داد.
  وی در پاسخ به این سوال که چرا از ابتدای آغاز ساخت مکان های مذکور از این کار جلوگیری نشد، گفت: ما از چنین ساخت و سازی در آبیدر اطلاع نداشتیم وگرنه به هیچ وجه اجازه آن را نمی دادیم و به محض آگاهی از این اقدام، از ادامه کار جلوگیری و به عبارتی کار را تعطیل کردیم.
  وی بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان باید پاسخگو باشند که چرا با علم به اینکه آبیدر جزو آثار ملی است اقدام به ساخت وساز در این مکان را کردند و این مورد به صورت جدی پیگیری می شود.
  وی عنوان کرد: آبیدر از مناطق نمونه گردشگری استان است که علاوه بر مردم استان به ویژه شهرستان سنندج در طول سال مردم مناطق مختلف کشور برای گردش به این منطقه می آیند و باید در راستای حفاظت آن بکوشیم تا گردشگران بیشتری جذب آن شوند.
  در حالی که فرماندار شهرستان سنندج مخالف هر گونه ساخت و ساز در آبیدر سنندج است که حق بهره برداری این منطقه نمونه گردشگری به مدت ۳۰ سال به شهرداری سنندج واگذار شده است و مجوز این احداث نیز از سوی شهرداری صادر شده است.
  عدم اخذ مصوبه از شورای شهر سنندج از سوی شهرداری و عدم اطلاع فرماندار شهرستان از این ساخت و ساز عمرانی در آبیدر باعث شد تا این اقدام بر خلاف روال قانونی صورت گیرد و چهره این منطقه نمونه گردشگری در استان آسیب ببیند.
   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 38 کليک ها ايجاد شده در سه شنبه, 19 خرداد 1394 ساعت 07:24 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5141

  آخرین اخبار سنندج