آشنایی با دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان

برگزیده های زانست

  آشنایی با دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان

  چاپفرستادن به ایمیل


   

  سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی استان کردستان گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی  از بهمن ماه سال 89 رسما در استان کردستان شروع به فعالیت و اقدام به پذیرش دانشجو در 3 رشته در مقطع کارشناسی از جمله  فقه و حقوق امامیه, فقه و حقوق شافعی و علوم قرآن و حدیث کرده است.

  kurddanesh


  دکتر کامران فتح اللهی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی استان کردستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کُرددانش در مورد تاریخچه این دانشگاه اظهار کرد: در سال 74 براساس رهنمود مقام معظم رهبری به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مقدمات و مراحل تدوین و تصویب اساسنامه  دانشگاه فراهم و برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می گردد تا بتواند در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی با نگاه تقریب و همبستگی امت اسلامی به تربیت نخبگان و اندیشمندان از مذاهب مختلف اسلامی بپردازد.

  وی افزود: برهمین اساس از سال 76 برای اولین بار دانشگاه مذاهب اسلامی در تهران پس از اخذ مجوز های لازم از وزارت علوم تحقیقات و فناوری شروع بکار نمود و تاکنون موفق به تربیت بیش از 1500 نفر دانشجو در حوزه های مختلف در علوم اسلامی و انسانی در تمامی مقاطع تحصیلی شده است.

  فتح اللهی ادامه داد: چشم انداز دانشگاه مذاهب اسلامی طبق رهنمود های مقام معظم رهبری رسیدن به جایگاه یک دانشگاه مهم و تاثیرگذار در جهان اسلام، با اندیشه تقریب و همگرایی هر چه بیشتر مذاهب مختلف اسلامی میباشد و در همین راستا این  دانشگاه اقدام به تربیت اندیشمندان، استادان و مبلغان دینی و فرهنگی با نگاه تقریبی از پیروان مذاهب اسلامی کرده است.

  سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی استان کردستان درباره جایگاه کنونی دانشگاه مذاهب اسلامی در جهان اسلام گفت:  در دهه 80 دانشگاه مذاهب اسلامی با پیوستن به اتحادیه دانشگاه های جهان اسلامی، روابط و ارتباطات وسیعی با دانشگاه های مطرح جهان اسلام، همچون الازهر مصر –دانشگاه دمشق – دانشگاه بغداد و دانشگاه الزیتونیه تونس  برقرار نمود بگونه  ای که هر سال شاهد حضور مسئولین اساتید و دانشجویان این دانشگاه ها در دانشگاه مذاهب اسلامی هستیم.

  فتح اللهی در ارتباط با فعالیت دانشگاه مذاهب در سطح بین المللی تصریح کرد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی، نقش فعال و موثری در میان کشورهای اسلامی در جهت حفظ وحدت و یکپارچگی امت اسلامی دارد, به طبع دانشگاه مذاهب اسلامی، نیز فعالیت ها و اهداف بین المللی خود را در همین راستا تعریف و تنظیم نموده است که در سال 93 با حضور رییس دانشگاه الزیتونیه تونس، -بعنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان اسلام- تفاهم نامه ای در زمینه تبادل اساتید؛ دانشجویان و توسعه همکاری های علمی و پژوهشی امضا کرده است.

  وی گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی در نظر دارد طی سالهای آینده با کسب مجوز های لازم از وزارت علوم از کشورهای همسایه همچون ترکیه، سوریه، عراق و اقلیم کردستان عراق در واحد سنندج دانشجو پذیرش نماید.

  رشته های دانشگاه مذاهب اسلامی در حال حاضر تلفیقی از رشته های علوم انسانی و اسلامی از جمله رشته های فقه و حقوق امامیه, شافعی, حنفی, فلسفه و عرفان اسلامی, علوم قرآن و حدیث, تاریخ اسلام, ادیان و مذاهب در مقاطع مختلف کارشناسی, ارشد و دکتری میباشد.


  سرپرست دانشگاه مذاهب کردستان یاداور شد: این دانشگاه در آینده ای نزدیک اقدام به گسترش رشته های کنونی از جمله ایجاد رشته های فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اندیشه سیاسی در اسلام، جامعه شناسی اسلامی و سایر رشته های علوم اسلامی و انسانی میکند.

  وی در مورد تاریخچه ساخت دانشگاه مذاهب اسلامی استان کردستان گفت: برای اولین بار در طول عمر دانشگاه مداهب اسلامی و در جریان سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به استان کردستان مقرر شد اولین شعبه دانشگاه در غرب کشور در شهر سنندج افتتاح گردد که پس از فراهم نمودن زیر ساخت های اولیه از بهمن ماه 89 دانشگاه مذاهب اسلامی رسما در استان کردستان شروع به فعالیت و اقدام به پذیرش دانشجو نموده  و تا به امروز هم یک دوره فارغ التحصیل در رشته های فقه و حقوق امامیه و شافعی داشته است.

  وی در ارتباط با هدف ایجاد دانشگاه مذاهب اسلامی در استان کردستان گفت: بخاطر حضور برادران اهل سنت و شیعه در استان فرهنگی کردستان و زندگی مسالمت آمیز این عریزان در کنار هم، که الگویی مناسب و کم نظیر برای هم زیستی اسلامی است. این امر خاری در چشم دشمنان نظام اسلامی است و به همین خاطر دنبال دسیسه و توطئه برای برهم زدن این آرامش و برادری و ایجاد تفرقه در منطقه هستند, لذا حضور دانشگاه مذاهب اسلامی با تدبیر مقام معظم رهبری میتواند در خنثی سازی این گونه دسایس و توطئه ها نقش موثری داشته باشد.

  فتح اللهی ادامه داد: با توجه به نوپا بودن دانشگاه در شعبه سنندج و محدودیت فضای آموزشی و رفاهی و مالی تاکنون 3 رشته در مقطع کارشناسی فقه و حقوق امامیه, فقه و حقوق شافعی و علوم قرآن و حدیث در این شعبه از دانشگاه ایجاد شده است و قریب به 170 دانشجو در دو واحد برادران و خواهران این دانشگاه در حال تحصیل هستند
  وی گفت: با توجه به برنامه توسعه دانشگاه در سالهای آینده و احداث پردیس جامع دانشگاه در شهر سنندج,امیدواریم که بتوانیم سایر رشته های مورد نیار در استان را ایجاد نماییم البته این خود نیارمند همت والای مسئولان استان میباشد.

  سرپرست دانشگاه مذاهب کردستان یادآور شد: با توجه به توجه و اهتمام ویژه بر کیفیت برنامه های علمی، آموزشی و فرهنگی، دانش آموختگان دانشگاه مذاهب اسلامی غالباً از توان بالای علمی و فکری برخوردار بوده و می توانند حضور فعالی در تمامی مناصب قضایی و حقوقی اعم از قضاوت، وکالت, سردفتری اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق داشته باشند.
  وی افزود: براساس مصوبه شماره 98735/1803 سال 85 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که بر بکارگیری دانش آموختگان دانشگاه مذاهب اسلامی  در جایگاه های حقوقی و رسته های اجتماعی و فرهنگی  در  تمامی سازمان ها و دستگاه های اجرایی تأکید نموده است, این یک پشتوانه و دلگرمی است برای کسانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند.

  وی در مورد شیوه انتخاب و پذیرش دانشجو در این دانشگاه گفت: شیوه انتخاب دانشگاه مذاهب اسلامی دو مرحله ای بوده که در مرحله اول، داوطلب باید به انتخاب دانشگاه از میان دانشگاه های دارای شرایط خاص در سایت سازمان سنجش که بازه زمانی آن از زمان صدور کارت ورود به جلسه آزمون شروع و تا یک هفته پس از آزمون ادامه دارد اقدام نماید و در مرحله دوم –یعنی در زمان انتخاب رشته- دانشجو باید اقدام به درج کد رشته های دانشگاه مذاهب اسلامی در برگه انتخاب رشته از اولویت یکم تا سی ام نماید .

   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 259 کليک ها ايجاد شده در شنبه, 23 خرداد 1394 ساعت 09:52 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5186

  آخرین اخبار سنندج