قلیان یار ثابت جوانان کردستانی

برگزیده های زانست

  قلیان یار ثابت جوانان کردستانی

  چاپفرستادن به ایمیل


  دودهای حلقه شده پشت‌سر هم به آسمان می‌رود, پک‌های عمیق ثانیه‌ای متوقف نمی‌شود, بساط دود و دم آنچنان چشم را کور کرده که کسی تصور نمی‌کند که حلقه دوستان، جوانانی باشند که در پک زدن از یکدیگر گوی سبقت را می‌ربایند, در پس دودهای به هوا برخاسته، جوانان تحصیلکرده‌ای را میتوان دید که همچون عوام دست به دامان دود و دم شده‌اند.

   

  http://www.kurddanesh.com
  به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ دودهای حلقه شده پشت‌سر هم به آسمان می‌رود,پک‌های عمیق ثانیه‌ای متوقف نمی‌شود, بساط دود و دم آنچنان چشم را کور کرده که کسی تصور نمی‌کند که حلقه دوستان، جوانانی باشند که در پک زدن از یکدیگر گوی سبقت را می‌ربایند, در پس دودهای به هوا برخاسته، جوانان تحصیلکرده‌ای را میتوان دید که همچون عوام دست به دامان دود و دم شده‌اند.


  این توصیف صحنه امروزی مراکز تفریحی شهر سنندج است, امروزه تمام مکان های تفریحی شهر سنندج  به مکانی برای قلیان کشیدن جوانان تبدیل شده است جوانانی که ساده‌ترين تفريحشان، دود كردن لحظه‌هاي عمرشان است...


  قلیان این وسیله کم خرج اما پرخطر، این روزها پای ثابت تفریح بسیاری از جوانان و خانواده های سنندجی شده است و این روزها اکثر جوانان این شهر که اکثرا هم از قشر دانشگاهی و تحصیلکرده هستند، قانون نانوشته ای برای خود ترسیم کرده اند که مصرف قلیان اعتیاد آور نیست و ضرر زیادی ندارد اما نمیدانند که با این کار مشغول دود کردن و سیاه کردن سلامت و آینده خود هستند.

  امروز مراکز تفریحی و طبیعی شهر سنندج اسیر دود قلیان جوانان خود شده است و پر شده از آواز گوشخراش قل قل قلیان جوانانی که آرامش و تفریح را در پک زدن به قلیان می دانند و لباس سیاه دود بر تن طبیعت کرده اند.

  قليان در پشت پرده تفنن و تمسخر چهره وقيح خود را پنهان نموده و در حال پيش روي با قدرت هر چه تمام تر در بین قشر دانشگاهی و جوان شهر سنندج مي باشد.


  آنچه که امروز بیش از هر چیزی در مکان های تفریحی به چشم می آید جوانان قلیان به دستی است که هوای پاک را به سیاهی تبدیل کرده اند, اینجا جولانگاه قلیان کشانی است که با  خروج حلقه‌های دود قلیان همراه خنده‌های معصومانه مات شده خود در پس انبوه دود, دارند سلامتی خود را قربانی پک های قلیان میکنند و این جوانان اسیر بازی با دودهای غلیظ قلیان‌هایی شده که با هر کام آن، خود را یک قدم به بیماری‌هایی همچون سرطان نزدیک می‌کنند.

   
   اکثر  متقاضیان قلیان در کردستان از قشر جوان و تحصیلکرده جامعه هستند و هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می‌شود و این عمل نوعی پرستیژ در میان جوانان محسوب می شود, وجود آماری حتی اندک از جوانان قلیان کش و بویژه از قشر فرهیخته و دانشگاهی برای استان فرهنگی کردستان جای بسی تاسف است.


  این سونامی پرخطر و نامبارک در این شهر برای خود در دل افراد کم سن و سال جا باز کرده است و امروزه اکثر جوانان آنچنان دود را با تفاخر هرچه تمام تر به انواع اشکال مثل حلقوي از دهان و بيني خود خارج مي کنند و براي توانمندي در انجام چنين کاري، نگاهي از بالا به ساير دوستان خود مي کنند که گويي فرد خود را برنده جايزه نوبل مي بيند که چنين تفاخر مي کند.  امروزه قلیان نه سن و سال می شناسد نه زن و مرد و نه پیر و جوان, قلیان متاسفانه تبدیل به یکی از جذاب ترین سرگرمی های جوانان امروزی شده است و مانند دیگر مواد دخانی چهره زشت و منفوری به خود نگرفته است.  حکایت از جایی تلخ تر می شود که این وسیله به اصطلاح تفننی، مصرف خانوادگی پیدا کرده است و در تفریحگاه ها, پدر و مادرها به همراه فرزندان جوان و نوجوان و در کنار خردسالان پای ثابت مصرف قلیان نشسته و به نوعی به آن نیر می بالند.


  شاید هزینه کم این تفریح نسبت به تفریحات دیگر باعث روی آوردن خیل عظیم جوانان این شهر به قلیان شده است و شایدم آمار 23 هزار نفری جوانان بیکار در کردستان باعث این ناهنجاری شده است, وقتی کردستان جزو سه استان اول در زمینه بیکاری است معلوم است جوانان این شهر که امیدی به آینده و کار ندارند دنبال ارزانترین تفریح می روند.  کارشناسان معتقدند علاوه بر زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مشکلات روان‌شناختی نیز در بروز گرایش جوانان به مصرف دخانیات مؤثر است و بیکاری و نبود سرگرمی‌های سالم و راضی کننده و عدم فرهنگ سازی صحیح توسط نهادهای فرهنگی و تربیتی ذی ربط ، این معضل را تشدید کرده است.

  اگر مصرف این کوزه شیشه ای خوش رنگ و لعاب که در ذهن و فکر جوانان کم سن و سال این شهر جای خوش کرده, بی رویه و شتابان ادامه پیدا کند و دستگاه هایی متولی به نوعی در مقابل آن نرمش نشان دهند شاهد معضلات و پیامدهای ناگوار آن در حوزه سلامت افراد کم سن و سال در آینده ای نه چندان دور خواهیم بود.
  ادامه این روند می تواند زمینه ساز آسیب های دیگری در نسل جوان میشود که “دود” این نابسامانی به چشم سلامت شهر سنندج می رود.
  قلیان تفریحی است که هر روزه فاصله جوانان را با مرگ و نیستی کمتر می کند و آنان را به ورطه فلاکت می کشاند: هرچند این تحفه استعماری در طول تاریخ در زندگی اجتماعی ایرانیان ریشه دوانیده است، لیکن امروزه توسعه این ناهنجاری با توجه به مضرات فوق العاده ای که برای سلامت آحاد جامعه ایجاد کرده است به عنوان یک معضل اجتماعی شناخته می شود و می توان گفت قلیان دروازه جوانان به مصرف سایر مواد دخانی است.

   مسلما حل این مشکلات نیازمند عزمی جدی و نگاهی کارشناسانه و دقیق به این پدیده های اجتماعی است که امیدواریم با تلاش مضاعف و حساسیت بیشتری از سوی مسئولین این معضلات مرتفع شود.
   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 178 کليک ها ايجاد شده در شنبه, 06 تیر 1394 ساعت 06:21 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5284