قلیان، همنفسی نفسگیر

برگزیده های زانست

  قلیان، همنفسی نفسگیر

  چاپفرستادن به ایمیل

   
   
  کُرددانش؛ نم نم باران به سردی هوای زمستان، طراوت تازه ای می داد، اندک عابرین پیاده روها نیز سردی هوا را تحمل نمی کردند و قدم های خود را برای رسیدن به خانه سریع تر بر می داشتند.
   
  کُرددانش
  در خیابانی فرعی چند متر جلوتر، دود سفید رنگ قهوه خانه ای سنتی به مانند دودکش های منزلگاه پاپ توجه ام را به خود جلب کرد، در سردی نفس گیر این هوای سرد زمستان، چای داغ دلگرمی بدن بود.
   
  در دود و دم قهوخانه، به هوای خوردن چای داغ که در هوای سرد این روزهای زمستان قوت قلبی گرم برای بدن است وارد آن شدم، در فضای کمتر از 50 متری قهوه خانه بیشتر از 40 جوان و نوجوان کم سن و سال در کنار قلیان های رنگین و صیقل داده شده با پک ها و نفس های عمیق، روزگار و لحظه های عمر خود را می شمردند.
   
  برای لحظه ای فکرم درگیر روز پنجم تیر سال 92 شد که در گرمای تابستان موج تازه ای در مریوان برای شکستن قلیان در این شهر ایجاد شده بود که طی آن صاحب یک چایخانه در این شهرستان تمام قلیان های قهوه خانه خود را شکست و آتش زد.
   
  کمال صمدی، صاحب این مغازه پس از آگاهی از تاثیر قلیان بر سلامت و تندرستی با همکاری انجمن 'ژیانوه' در مراسمی نمادین پس از شکستن تمام قلیان ها تصمیم گرفت آنها را به آتش بکشد و از فروش و عرضه قلیان دست بکشد.
   
  ولی انگار این موج خود جوش زود در این شهر فروکش کرد و باز هم این سونامی پرخطر و نامبارک در این شهر برای خود در دل افراد کم سن و سال جا باز کرده است و شکستن قلیان ها فقط از بعد رسانه ای شدن و خوراک رسانه ها، لحظه ای نمادین به خود گرفت.
   
  صابر تحصیلات دانشگاهی دارد در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شده است در کنار تخت او می نشینم و با پوک های سنگین و به قول امروزی ها در قلیان سراها، بریده و شکل ساز، با دود قلیان بازی می کند، سعی می کنم اعتمادش را جلب کنم. 
   
  او می گوید: هر روز در ساعات خاصی به این قهوه خانه می آید و ساعاتی از روز را با دوستانش می گذراند و به قول خودش پوک های دود قلیان سبکش می کند.
   
  با اینکه سه سال است فارغ التحصیل شده است اما همچنان موفق به پیدا کردن کار مناسبی نشده است و برای گذران روزهای تکراریش این قهوه خانه پاتوق او شده است.
   
  در دهه های گذشته و تا آنجایی که ذهن یاری می کند استفاده از قلیان به سنین بالا محدود می شد و کمتر جوانی به خود این اجازه را می داد در حضور خانواده و حتی در غیاب آنها از این وسیله استفاده کند ولی در چند سال اخیر ضمن افزایش استفاده از قلیان متاسفانه نوجوانان و جوانان به طرفداران اصلی آن تبدیل شده اند.
   
  حکایت از جایی تلخ تر می شود که اخیرا این وسیله به اصطلاح تفننی، مصرف خانوادگی پیدا کرده است و گاه در تفریحگاه هایی مثل دریاچه زریوار پدر و مادرها به همراه فرزندان جوان و نوجوان و در کنار خردسالان پای ثابت مصرف قلیان نشسته و به نوعی به آن نیر می بالند.
   
  طبیعتا خانوادگی شدن قلیان قباحت و زشتی مصرف دخانیات را در میان نوجوانان از بین برده و این چراغ سبز نشان دادن به رده های سنی پایین در بین خانواده ها در فاصله زمانی کوتاه، به مصرف و تمایل افراد کم سن و سال به کشیدن سیگار و مصرف انواع مواد دیگر در جامعه کمک زیادی می کند.
   
  قلیان این وسیله کم خرج اما پرخطر، این روزها پای ثابت تفریح بسیاری از جوانان و خانواده های مریوانی شده است و این روزها اکثر جوانان این شهر، قانون نانوشته ای برای خود ترسیم کرده اند که نشات گرفته از برخی باورهای نادرست رایج از قدیم تاکنون شکل گرفته است و معتقدند که مصرف قلیان اعتیاد آور نیست و ضرر زیادی ندارد.
   
  مصرف قلیان در چند سال اخیر در استان کردستان و به تبع آن در شهرستان مریوان در بین اکثر جوانان و حتی در بین خانواده ها به نوعی عادت تبدیل شده و در کمال ناباوری در رده های سنی نوجوان و جوانان و بعضی از خانواده ها مصرف بسیار بالایی دارد.
   
  این کوزه شیشه ای خوش رنگ و لعاب مدتهاست در ذهن و فکر جوانان کم سن و سال این شهر جای خوش کرده و اگر مصرف آن بی رویه و شتابان ادامه پیدا کند و دستگاه هایی اجرایی مانند اماکن و نیروی انتظامی به نوعی در مقابل آن نرمش نشان دهند شاهد معضلات و پیامدهای ناگوار آن در حوزه سلامت افراد کم سن و سال در آینده ای نه چندان دور در این شهر خواهیم بود.
   
  نکته قابل تامل اینکه اکثر تنباکو های که در قلیان مورد استفاده قرار می گیرد غالبا از نوع نامرغوب بوده و گاه این تنباکوها را با انواع مواد شیمیایی و اسانس میوه ترکیب می کنند و به نام توتون میوه ای در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند و غافل از اینکه این مواد شیمیایی و نامرغوب آسیب های جبران ناپذیری به ریه و دستگاه تنفس انسان وارد می کند و این جاست که باید گفت قلیان همنفسی نفسگیر است که در بین اکثر جوانان این شهر به راحتی جولان می دهد.
   
  در هر بار مصرف قلیان، مصرف کننده آن دودی معادل 100 نخ سیگار و یا بیشتر استنشاق می کند، منو اکسید کربن موجود در دود قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز چه برای مصرف کننده و چه برای افراد در معرض دود فراتر می باشد.
   
  در اینکه شهرستان مریوان یکی از پاک ترین شهرها و جزو کمترین جوامع آماری در افراد مبتلا به مواد مخدر و مصرف انواع مواد صنعتی و روانگرادن است شکی نیست و این خود جای امیدواری و خبر رضایت بخشی است اما در کمال تاسف در طول چند سال اخیر مصرف سیگار و قلیان در این شهرستان بسیار سیر صعودی داشته است و اکثر رده های سنی نوجوانان و جوانان گرایش به مصرف قلیان پیدا کرده اند.
   
  استفاده از قلیان نه تنها کلاس، شخصیت و هویت اجتماعی نیست بلکه در شرایطی ضد اخلاقی و ضد مبانی خانوادگی است و برای منع استفاده خانواده ها به خصوص جوانان و نوجوانان باید دستگاه های متولی از جمله شهرداری، اصناف، مراجع قضایی، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و دانشگاه ها به کمک متولیان بهداشت بیایند.
   
  شاید در نگاهی گذرا به این باور رسید که استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد نیز نقش مهمی در جلوگیری از گرایش جوانان و نوجوانان به سمت قلیان دارد و کم نیستند انجمن های مردم نهاد در این شهرستان که این وظیفه خطیر را به عهده بگیرند و با راه انداختن کارناوال ها و حرکت های جمعی برای پیشگیری نیز اثر بخشی و تاثیر و نقش خود را ایفا کنند.
  ایرنا
  {jcomments on}
   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 1631 کليک ها ايجاد شده در پنجشنبه, 21 اسفند 1393 ساعت 10:36 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 4672

  آخرین اخبار سنندج